JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 21-10-2022 04:34:51,
odsłon: 236
PL
Wydarzenia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Miszkolcu

 

            Od 2007 roku 23 marca jest Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Decyzja ta została następnie przyjęta przez parlamenty obu krajów i od tego czasu odbywa się naprzemiennie w jednym i drugim kraju. W tym roku impreza odbyła się w Budapeszcie. Oczywiście nie wyklucza to upamiętnienia tego ważnego wydarzenia w całym kraju. Polski Samorząd Miszkolca udzielił pomocy w organizacji i organizacji czterech wydarzeń w mieście. Ustawmy je w szeregu.

 

            W dniu 2 marca 2016 r. powitaliśmy z okazji jego 91. urodzin pana Bélę Tótha, prezesa Stowarzyszenia Towarzyskiego Byłych Jeńców Wojennych w okręgu Borsod-Abaúj-Zemplén. Był prezydentem przez 16 lat iw tym czasie nawiązał bardzo dobre stosunki z władzami miast Limanowej i Gorlic. 10 Gwardii Narodowej Miszkolca walczyło tutaj podczas I wojny światowej, wielu z nich jest pochowanych na cmentarzach wojskowych założonych na granicy tych miast. Z okazji organizowanych tu pielgrzymek na ich grobach złożono kwiaty. Na zdjęciu wujek Béla w prawej ręce trzyma swoje ulubione wytrawne czerwone wino Szekszárd, które otrzymał od Samorządu RP, aw lewej jest list powitalny od Tradycjonalistów Limanowskich, podpisany przez prezydenta Marka Sukiennika.

 

 

Béla Tóth

 

            17 marca uczniowie i pedagodzy Państwowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Béli Bartóka w Miszkolcu zagrali bardzo udany koncert. Polska grupa liczyła 81 osób. W programie znalazły się utwory kompozytorów z obu krajów w wykonaniu chórów żeńskich i męskich oraz instrumentów dętych i smyczkowych. Entuzjastyczna publiczność prawie nie chciała puścić wykonawców, aplauz trwał długo!

  

 

 

koncert

 

            23 marca w Avasi High School uczczono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Zaczęli w auli wystawą o Powstaniu Warszawskim 1944 roku. Widzieliśmy wstrząsające obrazy bezsensownej destrukcji i walki z przytłaczającą siłą. W teatrze Halina Bárcziné Sowa przypomniała relacje między dwoma narodami, a następnie Dénes Fekete, prezydent polskiego miasta Miskolc i Ágnes Schmidtné Törő, dyrektor liceum Avasi, podpisali umowę o współpracy. Polski blok kulturalny następnie odbył się pokaz filmu Gregora Laczika „Na krawędzi życia”.

 

 

podpisanie umowy o współpracy

 

            30 marca w Bibliotece Języków Obcych Lőrinc Szabó otwarto kolekcję narodowości polskich. Za ten materiał Katarzyna Sitke, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, 50 szt. książka polskiego autora przetłumaczona na język węgierski oraz 250 egzemplarzy w imieniu polskiej gminy Miszkolc, prezydenta Dénesa Fekete. podarował publikację w języku polskim. W programie wystąpił zespół Polska Drenka z Emőd-Istvánmajor.

 

 

dostawa książek

 

Dénes Fekete

 

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem