JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 22-03-2022 15:58:20,
odsłon: 255
PL
Świętowali polsko-węgierską przyjaźń
Poza Węgrami i Polakami w uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności ukraińskiej we Wrocławiu. Był również obecny bp Ryszard Bogusz z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W kościele garnizonowym we Wrocławiu odprawiona została Msza św. z okazji przypadającego 15 marca węgierskiego święta narodowego oraz wypadającego 23 marca dnia przyjaźni polsko-węgierskiej. Uczestnicy modlili się o pokój na Ukrainie. Po Eucharystii odbył się koncert orkiestry kameralnej Narodowego Forum Muzyki.

 

 

Narodowe święto Węgier obchodzone jest dla upamiętnienia rewolucji węgierskiej z 1848 roku. W powstaniu brało udział kilka tysięcy Polaków, w tym m.in. polski generał Józef Bem.

 

Mszy św. w bazylice pw. św. Elżbiety przewodniczył ks. Cezary Chwilczyński. Homilię wygłosił natomiast mający węgierskich przodków i przez wiele lat pracujący na Węgrzech ks. Maciej Józefowicz.

 

Nawiązał w niej do istniejącej w Budapeszcie od początku XX w. parafii polskiej i do kościoła wybudowanego w latach 20. XX w. Podkreślał, że jest tam wiele symboli, które pokazują wspólną historię obu narodów.

 

Następnie przekonywał, że czeka nas wielkie wyzwanie związane z dzisiejszą Ewangelią. - Pan Bóg w środku Europy nas posadził jak figowce w winnicy Pańskiej - mówił. Zwrócił uwagę, że drzewo owo miało zadanie specjalne. Dzięki słodkim owocom, na które łasiły się ptaki, można było uchronić przed zniszczeniami winogrona.

 

Kaznodzieja życzył, by przesłanie dzisiejszego świętowania polsko-węgierskiej przyjaźni oraz Ewangelii było realizowane przez tysiąclecia. - Abyśmy byli tymi figowcami, które rodzą duże, słodkie, smaczne owoce, abyśmy nie musieli być wycięci, ale byśmy potrafili żywić się Bożym pokarmem, który pozwala na owocowanie i na wzrastanie w winnicy Pańskiej - zakończył.

 

Po Mszy św. rozpoczął się koncert  wykonaniu orkiestry kameralnej Narodowego Forum Muzyki pod batutą prof. Andrzeja Kosendiaka. Artyści wykonali pieśni polskie i węgierskie.. Tuż przed jego rozpoczęciem Orsolya Kovács, ambasador Węgier w Polsce nawiązała do obecnej, trudnej sytuacji związane z migracją wojenną obywateli Ukrainy. Przypomniała, że podobną gościnnością z jaką dziś przyjmuje Ukraińców Polska, w 1939 roku, po rozpoczęciu II wojny światowej, Węgry przyjęły uciekających Polaków. Cytowała słowa, którymi ówcześni uchodźcy opisywali czego doświadczyli na Węgrzech. - Te słowa mogą wybrzmieć i dzisiaj na dworcach we Wrocławiu, w Przemyślu, w Warszawie  czy Budapeszcie. Polska i Węgry dały przykład człowieczeństwa - mówiła.

 

 

 

 Ambasador Węgier w Polsce, Orsolya Kovács.

 

 

Następnie dodała, że spotkanie w kościele garnizonowym odbywa się w szczególny momencie święta narodowego Węgier. - Bez polskich legionistów nie możemy mówić o węgierskiej Wiośnie Ludów. Jesteśmy też przed równie pięknym świętem. 23 marca przypada dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Dziękujemy, że również we Wrocławiu mamy przyjaciół, że razem możemy się modlić i otwierać swoje serca.

 

 

Źródło: https://wroclaw.gosc.pl/doc/7418407.Swietowali-polsko-wegierska-przyjazn

 

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem