JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 05-03-2018 22:22:48,
odsłon: 1590
PL
Przyszowa pamięta o Niezłomnych
Przyszowa, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Konopnickiej. Niedziela, 4 marca 2018 roku, godz. 12.00.

   4 marca 2018 roku odbyła się w całej Polsce szósta już edycja największej otwartej imprezy sportowo-edukacyjnej uświetniającej obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Siedemdziesiąt tysięcy biegaczy, startując w sześciuset lokalnych biegach zorganizowanych w trzystu miejscowościach w Polsce, oddało hołd Żołnierzom Niezłomnym. Także Polonia na całym świecie włączyła się ten szczytny projekt poprzez uczestnictwo w biegach w Wilnie, Wiedniu, Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Hürth, Healesville i Penrose Park w Australii. Promocja biegania jako formy spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, oddanie hołdu żołnierzom polskiego powstania antykomunistycznego i antysowieckiego w latach 1944-1963 oraz szerzenie wiedzy o historii najnowszej przy uwzględnieniu preferencji młodego pokolenia to idee przyświecające projektowi (informacje zaczerpnięte z tegorocznej broszury Fundacji Wolność i Demokracja). Rywalizacja sportowa wzbogacona jest o imprezy towarzyszące i różnego rodzaju atrakcje przygotowane przez lokalnych organizatorów, np.: rekonstrukcje historyczne.

   Po raz trzeci Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” miał miejsce w Przyszowej. Przygotowana została trasa biegu obok Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej na dystansie 1963 metrów, symbolizującym datę schwytania i śmierci ostatniego spośród Niezłomnych, sierżanta WP Józefa Franczaka (ps. „Lalek”). Organizatorzy Biegu - Dyrekcja  Szkoły Podstawowej Nr 1 w osobach: Dyrektor pani Zdzislawa Czaja oraz Zastępca Dyrektora pan Robert Krasowski - wystosowali zaproszenie także do członków Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. W odpowiedzi na zaproszenie udała się na bieg do Przyszowej oficjalna reprezentacja LSHO Jabłoniec 1914 w składzie: Monika Łukaszczyk, Bartek Sułkowski, Jakub Puch, Marek Sułkowski, Łukasz Zoń - pod opieką prezesa Stowarzyszenia, niżej podpisanego pod relacją. Dopisała aura (słonecznie, choć mroźnie), dopisała frekwencja (serce się raduje), nie zawiedli sponsorzy (spora pula różnorakich nagród), dopisali organizatorzy wykazując profesjonalizm w każdym calu (zabezpieczenie służb policji ruchu drogowego, ochotniczej straży pożarnej, żołnierzy WP z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, nauczycieli, udział grup rekonstrukcji historycznych, pomoc medyczna – karetka ze Szpitala Powiatowego w Limanowej, zapewnienie ciepłego posiłku – smacznego bigosu i herbaty). Jeszcze przed rozpoczęciem biegu, dzięki uprzejmości jednego z organizatorów przedsięwziecia, pana Rafała Cabały, nasza delegacja miała możliwość oddać hołd bohaterskiej łączniczce i sanitariuszce Genowefie Kroczek ps. „Lotte”, uczestnicząc w ceremonii złożenia wieńcy na jej mogile na cmentarzu parafialnym w Przyszowej wespół z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia 1 PSP AK oraz panem dr Dawidem Golikiem z krakowskiego oddziału IPN. Obecny był także radny Miasta Limanowa pan Walenty Rusin. Prosta żołnierska mogiła kryjąca prochy niezłomnej młodej bojowniczki o niepodległość, otulona śnieżnym puchem, zwieńczona brzozowym krzyżem, przyzdobiła się kwiatami i światłem pamięci potomnych.

  W samo południe zaterkotały peemy, dając sygnał do rozpoczęcia biegu. Do sportowej rywalizacji stanęło dwustu biegaczy w zróźnicowanym przedziale wiekowym, w tej liczbie „nasza” młodzieżowa piątka ze Stowarzyszenia: Monika, Marek, Bartek, Kuba i Łukasz. Tym większe uznanie dla nich, że biegli w pełnym umundurowaniu, ekwipunku i z bronią. Szczególnie cieszył fakt licznego udziału w biegu dzieci i młodzieży, a także całych rodzin. Po minięciu linii mety każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy medal, a dla wszystkich zebranych starczyło bigosu i gorącej herbaty. Zwieńczeniem biegu były: ceremonia dekoracji zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn oraz losowanie nagród. Klasyfikacja zwycięzców na stronie internetowej SP Nr 1:

http://sp1przyszowa.szkolnastrona.pl/art,185,bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych

   O godz.14.00 w gościnnych progach świetlicy wiejskiej miała miejsce sesja popularno-naukowa „Zapomniani Niezłomni Ziemi Limanowskiej". Zebranych powitał pan Rafał Cabała. Ideą tegoż spotkania była prezentacja lokalnej społeczności rodzimych lokalnych bohaterów. Dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN, prowadząc barwną równoległą narrację, ukazał sylwetki dwojga młodych ideowych bojowników: Genowefy Kroczek ps. „Lotte” (urodzonej 14 czerwca 1919 roku w Przyszowej)  i Zygmunta Wawrzuty ps. „Śmigły”- „Śmiały” (urodzonego 13 marca 1926 roku w Jazowsku). O „Śmiałym” więcej w artykule pana dr Dawida Golika:

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/malopolska/a/smialy-do-samego-konca,9447674/

W drugiej części spotkania pan Przemyslaw Bukowiec przedstawił taktykę działania komunistycznego aparatu bezpieki: UB, MO, NKWD i Smierszu na Limanowszyźnie oraz przypomniał ważniejsze akcje podziemia skupiając się głównie na oddziale Teofila Górki ps. „Dywan”.

   Odnoszę wrażenie, iż niedzielne rodzinne bieganie „Tropem Wilczym” w Przyszowej, połączone z fachowym przekazem wiedzy historycznej na temat lokalnych bohaterów, jest bliższe idei uczczenia Żołnierzy Niezłomnych i odnosi większy skutek, aniżeli sztampowe patetyczne obchody organizowane - tu i ówdzie - „bez klucza”, nie dające spodziewanego efektu.

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem