JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 26-10-2018 00:55:17,
odsłon: 1283
PL
Polsko-węgierska Gala w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Kraków, Teatr im. Juliusza Słowackiego. Poniedziałek, 22 października 2018 roku, godz.19.00

 

 

 

 

 

   Na zaproszenie Ambasador Węgier w RP pani dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Konsul Generalny Węgier w Krakowie pani dr hab. Adrienne Körmendy, miałem zaszczyt – razem z Burmistrzem Miasta Limanowa panem mgr inż. Władysławem Biedą – uczestniczyć w uroczystej Gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wydanej przez Bratanków Węgrów z podwójnej okazji, a mianowicie: setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Święta Narodowego w 62. rocznicę Powstania 1956 roku na Węgrzech. Reprezentując stronę węgierską, swoja obecnością zaszczycili ponadto: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier pan dr Csaba Balogh oraz Konsul Węgier w Krakowie pan dr Sándor Nedeczky.

   Po odegraniu i odśpiewaniu hymnów Węgier i Polski zebranych gości powitała Konsul Generalny pani dr hab. Adrienne Körmendy, a następnie głos zabrał minister pan dr Csaba Balogh. Na wstępie zacytował w języku polskim pierwszą zwrotkę pieśni – hymnu „My Pierwsza Brygada” (widownia nagrodziła to brawami), by potem przypomnieć o udziale ponad sześciuset ochotników z Węgier w szeregach Legionów Polskich Komendanta Piłsudskiego, pomocy udzielonej Polsce przez Węgry w postaci amunicji, karabinów i sprzętu w roku 1920 (pomoc ta nadeszła w krytycznym momencie Bitwy Warszawskiej), także o pomocy dla polskich żołnierzy i uchodźców w roku 1939. Dalsza część wystąpienia pana ministra dotyczyła ścisłej i regularnej współpracy Polski i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej w procesie integracji europejskiej oraz wspólnych regionalnych projektach.

  Po oficjalnej części miał miejsce ponad godzinny występ Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego, założonego w 1951 roku. Zespół zaprezentował z wielkim profesjonalizmem taniec i muzykę madziarskiego folkloru w różnych odsłonach, tych nawiązujących do tradycji, jak i współczesności. Publiczność nagrodziła solistów, tancerzy i muzyków kilkuminutową owacją na stojąco, zmuszając ich do bisowania. Bez krzty przesady należy stwierdzić, iż ten koncert był prawdziwą ucztą duchową.

   Tradycją jest przy organizacji październikowych uroczystości przez Konsulat Węgier w Krakowie, że uczty dla ducha dopełniła uczta dla ciała, a dokładniej dla podniebienia, a więc degustacja narodowych dań kuchni węgierskiej.

   Dziękuję Pani Konsul Generalny Węgier w Krakowie prof. dr hab. Adrienne Körmendy za pamięć i zaproszenie. Dziękuję ponadto panu Robertowi Kościelniakowi za użyczenie fotografii.

 

 


Tekst: Marek Sukiennik
Fotografie: Robert Kościelniak

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem