JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 04-09-2021 17:44:50,
odsłon: 634
PL
Piknik Polonii Węgierskiej

 

W sobotę 28 sierpnia na plaży w Balatonboglár odbył się Piknik Polonii Węgierskiej. Organizatorem imprezy był Ogólnokrajowy Samorząd Polski, który wspólną zabawą na zakończenie wakacji chciał powetować wszystkie odwołane z powodu koronawirusa spotkania i imprezy, a w szczególności tę z okazji Dnia Polonii Węgierskiej.

 

Choć ta ostatnia sobota sierpnia nie należała do upalnych, to chmurom gromadzącym się nad Balatonboglár nie udało się zepsuć radosnego nastroju biesiadujących. A trzeba przyznać, że łatwo mogły popłynąć strugi łez, nie tylko z nieba, bo mimo iż organizatorzy byli już od samego rana na miejscu pikniku, pracownicy firmy odpowiedzialnej za technikę musieli się wyspać po piątkowej imprezie i łaskawie podłączyli sprzęt z ponad godzinnym opóźnieniem. Nie straszne było nam również rozkładanie i rozstawianie stołów i ław, mimo że zgodnie z umową miały już gotowe czekać na gości. Ale jak już powszechnie wiadomo, Polak tak łatwo się nie załamie, „Polak potrafi”!

 

 

A oto jasne strony tej imprezy:

 

Dzięki SP XXII XXII. ker. Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat Samorząd Narodowości Polskiej dzielnicy dzieci mogły wziąć udział w wielkim show Małego Teatrzyku pana Łukasza Bacha z Warszawy, który korzystając z „przerwy w dostawie prądu” wyczarowywał z najmłodszymi największe bańki mydlane świata ???? a na ludowym placu zabaw karuzela ciągle się kręciła i można było wypróbować wielu zabaw, które powstały zanim prąd dotarł pod strzechy: chodzenie na szczudłach, rzucanie piłkami do celu, przeciąganie beczki, walki na drewniane szable i obuchy. Oczywiście były też „kolorowe kredki” i przeróżne formy ozdabiania prac plastycznych.

 

W międzyczasie serwowany był obiad, napoje i.... lody!

 

Stowarzyszenie Polonia Nova kontynuując rozpoczętą równo rok temu tradycję polskiego pub quizu przeprowadziło konkurs wiedzy na temat znajomości polsko-węgierskich relacji w różnych dziedzinach: dużo historii, Derenku i samorządności polskiej na Węgrzech, trochę kinematografii, trochę spraw damsko-męskich, ale też damsko-damskich, gdyż jedno z pytań dotyczyło filmu Károlya Makka „Inne spojrzenie” z 1982 r., pierwszego węgierskiego filmu podejmującego temat miłości lesbijskiej, w którym zagrała Grażyna Szapołowska i Janina Jankowska-Cieślak.

 

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także stoiska prezentujące pracę instytucji prowadzonych przez OSP: Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego, miesięcznika „Polonia Węgierska” i Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie, który sprawił wszystkim miłą niespodziankę, zapraszając z Polski przedstawicieli Archiwum Instytut Pamięci Narodowej. To właśnie przy stosiku tego ostatniego kłębiły się tłumy młodych, którzy zwabieni bardzo atrakcyjnymi nagrodami próbowali swych sił w różnych konkursach historycznych. Dziękujemy za miłą wizytę. Pozostaną z nami nie tylko dobre wspomnienia, ale też edukacyjne gry planszowe „Znaj znak”, „Miś Wojtek”, puzzle i komiksy.

 

Jeszcze przed deszczem na scenie pojawiła się gwiazda pikinku Nikolett Kohán ze swoim zespołem. Ku wielkiej radości publiczności i pokrzepieniu serce wykonali polskie przeboje z okresu międzywojnia. Punktem kulminacyjnym był utwór „To ostatnia niedziela”, po którym nastąpił deszcz i wielki wiar uniemożliwił kontynuowanie koncertu. Gdy goście szukali schronienia pod dachem namiotu, DJ Marcin Mołotkin powrócił na scenę, by przejąć stery tonącego okrętu i z głośników rozległo się „Zostawcie Tytanicka” Lady Punk. Jak się zapewne domyślacie, nie trzeba było długi czekać, by pierwsi odważ ni stali się „Nieprzemakalni”. I wbrew wszelkim przeciwnością losu, w deszczu, w tle z Balatonem, nabraliśmy w żagle wiatr i dosłownie popłynęliśmy w tan, a przechodnie początkowo „z pewną dozą nieśmiałości” dołączali i tak wspólnie polsko-węgiersko pożegnaliśmy ten piękny dzień, tą ziemię, która ponad 80 lat temu przyjęła polskich uchodźców, dając im nie tylko schronienie w czasie wojennej wichury, ale także szkołę, by nigdy na duchu nie podupadać, by naszą kulturę móc wszędzie tam wieść, gdzie my jesteśmy. „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”.

 

Dziękujemy węgierskim Przyjaciołom! Dziękujemy Ogólnokrajowemu Samorządowi Polskiemu! I oczywiście naszemu niezłomnemu korespondentowi dla TVPPolonia Andrzejowi Polakowi, którego na koniec też porwał wiatr znad Balatonu, na szczęscie tylko w taniec ????

 

Prosto znad Balatonu, ale już z drugiego brzegu pozdrawia Państwa
Marzena Jagielska

 

Bogata fotorelacja dzięki zdjęciom Anna Maciag Marlena Marla Horváth Ágota Jakab Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie i własnym.
Cudownie byłoby mieć zbiór zdjęć z każdego punktu siedzenia, bo jak wiadomo ....

 

Zapraszamy wszystkich uczestników do przesyłania zdjęć z pikniku na adres redakcji polonia.wegierska@gmail.com

 

 

Źródło: https://www.facebook.com/redakcja.poloniawegierska/posts/373282597623701

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem