JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 19-03-2020 03:02:26,
odsłon: 723
PL
Matka Boska Kaczycka
Kaczyka na Bukowinie, Rumunia. Wrzesień 2019.

O MARYO BEZ GRZECHU POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI – Inskrypcja tej treści w języku polskim znajduje się nad wejściem do bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP w Kaczyka.

 

   Tak się złożyło, że w trakcie ubiegłorocznego wrześniowego wypoczynku na Bukowinie, w kaczyckim sanktuarium maryjnym przystąpiono do renowacji wnętrza świątyni. Cudowny obraz „zstąpił” z wyżyn ołtarza, tak że można było zatopić się w modlitwie tuż przed wizerunkiem Czarnej Madonny z Kaczyka, Patronki Bukowiny. Warto nadmienić, iż wyrzeźbiony w lipowym drewnie ołtarz jest dziełem znanej tyrolskiej firmy Stuflesser (Ferdinand Stuflesser 1875, Ortisei, północne Włochy).

   W kolorowym folderze wydanym w języku polskim przez Parafię Rzymskokatolicką w Kaczyka czytamy m.in.:

   „Sanktuarium znajduje się na pięknej Bukowinie, 19 km od Gura Humorului i 36 km od Suczawy. Bazylika położona jest w centrum miejscowości, otoczonej wzgórzami, na których rozciągają się lasy i łąki, zachwycające swoimi widokami każdego turystę.

   Kaczyka jest więc wspaniałym miejscem, zapraszającym do pobycia w jego duchowej przestrzeni. To uświęcone miejsce oferuje możliwość przeżycia prawdziwego spotkania z Bogiem poprzez Najświętszą Maryję Pannę.

   Dzisiejszy kościół wybudowany został w latach 1903-1904 w stylu neogotyckim, na planie krzyża, z kamienia i cegły, według polskiego projektu.Świątynię konsekrowali 16 października 1904 roku arcybiskupi lwowscy: bł. Józef Bilczewski i Józef Weber przy udziale licznych duchownych. Wówczas także ustanowiono dzień uroczystości odpustu parafialnego i pielgrzymki w cześć Wniebowzięcia NMP na 15 sierpnia.

   Zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca obecności Najświętszej Maryi Panny na uświęconej rumuńskiej ziemi.”

 

 

 

Cudowny, łaskami słynący obraz Matki Boskie Kaczyckiej jest kopią obrazu Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Przywędrował do Kaczyka w 1809 roku najprawdopodobniej z pojezuickiego kościoła w Stanisławowie.

„Obraz o rozmiarach 86 x 60 cm namalowany jest na płótnie z nałożoną płaskorzeźbą wykonaną ze złoconego posrebrzanego drewna. Widoczne są jedynie twarze i dłonie Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus. Obraz przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem na ręku, które lewą ręką przyciska do piersi książkę, a lewą unosi w geście błogosławieństwa ludu. Prawa dłoń Maryi skierowana jest na Jezusa, jakby mówiła: Co wam powie to czyńcie! Oba oblicza mają korony z gwiazd.” (cytat ze wspomnianego folderu).

 

 

 

Karta pocztowa zakupiona w sanktuarium, wydanie parafii. Z lewej strony karty fotografia z odpustu sierpniowego.

 

   W roku 2000 Papież św. Jan Paweł II nadał sanktuarium tytuł Bazyliki Mniejszej. 24 lutego 2003 roku delegacja biskupów diecezji Jassy ofiarowała Papieżowi kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Kaczyckiej. W grudniu 2013 roku obraz został przewieziony do Polski, gdzie uznany gdański artysta złotnik i bursztynnik Mariusz Drapikowski, szczycący się mianem „krawca Matki Bożej”, wykonał ze złota, bursztynu i kamieni szlachetnych nowe korony i sukienki dla Dzieciątka Jezus i Matki Bożej. 30 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek pobłogosławił odnowiony obraz Matki Boskiej Kaczyckiej. Opiekę duszpasterską w sanktuarium sprawują od 2001 roku franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych).

 

Matko Boska Kaczycka, okryj nas płaszczem swej macierzyńskiej opieki !

 

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 

Bibliografia:

Folder wydany przez Parafię Rzymskokatolicką w Kaczyka na Bukowinie.

 

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem