JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 07-11-2020 20:34:49,
odsłon: 551
PL
Chryzantemy z ARiMR-u przyzdobiły żołnierskie mogiły

 

Zamówione kwiaty dostarczyli na Jabłoniec własnym transportem państwo Urygowie z Pisarzowej, przedsiębiorcy i producenci. Serdecznie dziękuję!

 

 

   Jak doniosły media, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów RP, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczęły skup chryzantem i innych kwiatów i roślin, których przedsiębiorcy nie zdołali sprzedać z powodu zamknięcia cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada br. Pan Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, iż „terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami". Natomiast szef MON pan Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze: „Poleciłem, aby żołnierze kupili co najmniej 15 tys. wiązanek i tym samym wsparli sprzedawców kwiatów. Wiązanki zostaną położone na mogiłach i miejscach pamięci".

   Dzięki uprzejmości pana Jerzego Jabłońskiego, Kierownika Biura Powiatowego ARiMR-u w Limanowej, Stowarzyszenie Jabłoniec 1914 – jako organizacja pozarządowa – otrzymała propozycję partycypacji w rozdysponowaniu przejętymi chryzantemami. Zgodnie z zapisami statutowymi (m.in. opieka nad cmentarzami wojennymi) Stowarzyszenie Jabłoniec 1914 wystąpiło z formalnym wnioskiem o przydział kwiatów w celu udekorowania mogił żołnierskich na limanowskich cmentarzach wojennych i uzyskało pozytywną odpowiedź, otrzymując wnioskowaną pulę kwiatów. Formalności trwały krótko; niemal nazajutrz po rozpatrzeniu wniosku kwiaty zostały odebrane na jabłonieckiej nekropolii. Część ślicznych chryzantem pozostała tutaj, na huzarskiej Golgocie, natomiast pozostałe rozwieźliśmy na Golców, na cmentarz wojenny nr 369, a także do Limanowej, na kwatery żołnierskie na cmentarzu wojennym nr 366 (przy cmentarzu parafialnym). Przyzdobiły kwatery legionowe, carskie, austro-węgierskie, rozstrzelanych zakładników i żołnierzy Ruchu Oporu czasu wojny oraz powojennego antykomunistycznego powstania. Pomocą służył mi, swój sobotni wolny czas ofiarując na ten szczytny cel, uczeń I LO Szymon Górszczyk, członek GRH Stowarzyszenia Jabłoniec 1914.

 

 

 


Cmentarz wojenny nr 369 na Golcowie.

 

 

 


Cmentarz wojenny nr 366 w Limanowej.

 

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem