JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 16-05-2022 14:14:10,
odsłon: 322
PL
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji
Wiemy, które szkoły otrzymały zezwolenie Ministerstwa Obrony Narodowej do utworzenie oddziału przygotowania wojskowego (OPW) od przyszłego roku szkolnego.

 

Limit na otwarcie nowych oddziałów w roku szkolnym 2022/23 wynosił 40. W tej liczbie 11 szkół już jest obecne w programie, a zezwolenie otrzymało na otwarcie kolejnych oddziałów. 16 szkół dołączy z projektu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, który jako program pilotażowy będzie stopniowo wygaszany. 13 szkół natomiast zadebiutuje w programach koordynowanych przez MON. Ich zatem szczególnie gorąco witamy w naszej rodzinie klas wojskowych.

 

Obecnie mamy 150 oddziałów przygotowania wojskowego. Od września 2022 roku ta liczba się zwiększy do 190.

 

Oddziały Przygotowania Wojskowego są programem docelowym dla klas wojskowych. 1 września 2021 roku naukę w tym programie rozpoczęło 7100 uczniów w 147 szkołach. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Absolwenci będą mogli liczyć na korzyści, takie jak możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowe profity przy przyjęciach na uczelnie wojskowe. Wszyscy, którzy będą tego chcieli, mają mieć możliwość zostanią żołnierzami zawodowymi.

 

Źródło MON

 

Dziękujemy Panu Staroście Mieczysławowi Urydze, Zarządowi Powiatu i Radzie Powiatu Limanowskiego oraz Senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej Janowi Hamerskiemu za udzieloną pomoc w utworzeniu Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół w Tymbarku.

 

 

st. insp. ZS Robert Nowak

 

https://www.facebook.com/ZostanZolnierzem - informacja na facebooku

 

 

 

 

 

Minister Obrony Narodowej wyraził zgodę na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku w roku szkolnym 2022 – 2023.

 

UWAGA!!! Do tej klasy obowiązuje krótszy termin rekrutacji – kandydaci mogą składać podania od 16 maja 2022 do 30 maja 2022 roku.

 

 

Do oddziału przygotowania wojskowego przyjmuje się kandydatów, którzy:

 

  • posiadają bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do szkoły;
  • uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej

 

Próba sprawności fizycznej zostanie przeprowadzona w dniu 7 czerwca 2022 i w terminie dodatkowym 27 czerwca 2022 roku.

 

Terminy i dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie szkoły https://www.zstymbark.pl/

 

Jednostką patronacką Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku będzie 16 batalion powietrznodesantowy w Krakowie.

 

Oddziały Przygotowania Wojskowego są programem docelowym dla klas wojskowych. 1 września 2021 roku naukę w tym programie rozpoczęło 7100 uczniów w 147 szkołach. OPW ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej.

 

Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

 

Absolwenci będą mogli liczyć na korzyści, takie jak możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowe punkty przy przyjęciach na uczelnie wojskowe. Wszyscy, którzy będą tego chcieli, mają mieć możliwość zostania żołnierzami zawodowymi.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej może również udzielić dotacji organowi prowadzącemu szkołę na zakup m.in. umundurowania, hełmów ochronnych, busoli lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych.

 

Klasa wojskowa w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku powstała w 1999 roku, jako eksperyment Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jednostką patronacką klasy wojskowej jest 16 batalion powietrznodesantowy im. gen. Mariana Zdrzałki w Krakowie. W roku 2008 podpisane zostało dodatkowo porozumienie z 6 Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, w zakresie prowadzenie edukacji obronnej w klasach o profilu wojskowym.

 

Uczniowie tej klasy realizują zajęcia z przysposobienia wojskowego, zgodne z wymaganiami Ministerstwa Obrony Narodowej, obejmujące: ceremoniał wojskowy, musztrę, regulaminy wojskowe, taktykę, terenoznawstwo, szkolenie sanitarne, szkolenie strzeleckie, logistykę, SERE, przepisy prawne i szkolenie fizyczne wraz z walką wręcz. Drugim elementem składowym kształcenia są obozy szkoleniowe. Kadrę instruktorską stanowią żołnierze 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie. Uczniowie klasy wojskowej biorą udział w następujących obozach szkoleniowych: w jednostce patronackiej – 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie, obóz terenowy pod górą Mogielica, obóz w Niedzicy. Każdy z tych wyjazdów szkoleniowych ma swoje określone cele i specyfikę. W trakcie obozów terenowych duży nacisk położony jest na zajęcia kondycyjne, biegi terenowe, biegi na orientację i zajęcia wspinaczkowe. W trakcie pobytu w jednostce patronackiej młodzież ma okazję poznać tradycję jednostki, zapoznać się z jej sprzętem i wyposażeniem.

 

 

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem