JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 05-08-2018 10:22:36,
odsłon: 139
PL
Wyruszyli do krakowskich Oleandrów
O świcie 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego wyruszyła na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa zwana "Kadrówką", którą wspierał patrol konny ułanów Władysława "Beliny" Prażmowskiego.

   Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego.

   Do krakowskich Oleandrów z Tymbarku na front wyruszyli tymbarscy strzelcy z XXVI Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Tymbarku  pod dowództwem Jana Kordeczki. Pożegnanie oddziału w Tymbarku, odbyło się bardzo uroczyście. W tym dniu wszyscy „ Drużyniacy „ przystąpili do spowiedzi i komunii świętej podczas Mszy Świętej odprawionej w ich intencji przez prezesa Zarządu Oddziału ks. Stanisława Płonczyńskiego.  Strzelców na stacji kolejowej  pożegnała liczna grupa mieszkańców Tymbarku.

   Do walki o niepodległość Polski stanęli również: Władysław Natonek, Antoni Natonek, Marian Drzyzga, Jan Wątroba, Antoni Kozik, Jan Świerczyński, Józef Steczowicz / starszy / , Stanisław Biedroński, Wilhelm Biedroński, Michał Duda, Józef Steczowicz / młodszy /, Ludwik i Jerzy Myszkowscy.

   Po przybyciu do Krakowa oddział z Tymbarku został skierowany do „Oleandrów” następnie na Prądnik Czerwony gdzie został wcielony do 3 p. Leg. Pol. i ostatecznie skierowany do Maramaros – Szeged.

   Z tymbarskiego Oddziału w walce o niepodległość poległ Wilhelm Biedroński pod Toporowcami w roku 1915. W wyniku chorób nabytych na froncie zmarli: w roku 1920 Jan Wątroba i Józef Steczowicz / starszy / w roku 1919 na skutek ran poniesionych na froncie ukraińskim. 

   Wyruszając na front mówili „ Przyszedł czas służby dla Ciebie Polsko dla Twojej chwały. Niech te słowa będą wzorem do naśladowania przez młode pokolenie mieszkańców naszej gminy. Chwała Bohaterom!

 

 

Robert Nowak

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem