JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 08-10-2016 10:58:44,
odsłon: 1024
PL
U stóp Czarnej Madonny w Kaczyka - Królowej Bukowiny
Zachowanie kultury, tradycji i wiary katolickiej swoich przodków przez potomków polskich osadników na Bukowinie to fenomen tamtejszych enklaw polskości.

   Szczególnie silna obecność sfery duchowej, religijnej, pośród praktykujących wiarę swych ojców i dziadów katolików, przyczyniła się do pielęgnowania polskich korzeni w Kaczyka. W rozwijającej się prężnie na przełomie wieków: XVIII i XIX polskiej osadzie, z funkcjonującą polską szkołą (od roku 1802) zatrudniającą polskich nauczycieli (Jana Lisiewicza, Józefa Żurowskiego, Józefa Grabowskiego), nie mogło zabraknąć miejsca kultu religijnego. Zrazu funkcję tę pełniła, wykuta ręcznie w skale i soli, dwadzieścia dziewięć metrów pod ziemią, Kaplica Świętej Barbary - Patronki górników, wzorowana na kaplicy z Wieliczki. Ołtarz, krzyż i ambona są wykute z brył soli. Na południowej ścianie kaplicy widnieje – wykuty również w soli – wizerunek Świętej Barbary. Funkcję duszpasterza górników objął – przybyły z Krakowa misjonarz – ksiądz Jakub Bogdanowicz. W Kronice Domu Polskiego w Kaczyka zapisano, iż sprawował on posługę kapłańską w latach: 1794- 1843 i zmarł w wieku 83 lat. Jego wielką zasługą było wybudowanie wraz z parafianami - przy wydatnej pomocy kopalni „Salina” - pierwszej świątyni, kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pozyskanie doń kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z pojezuickiego kościoła w Stanisławowie. Ikona Czarnej Madonny umieszczona w ołtarzu głównym otoczona jest od tego czasu wielkim kultem i nabożną czcią przez katolików narodowości polskiej, węgierskiej, rumuńskiej i niemieckiej nie tylko z Bukowiny, ale i z innych regionów. Kolejnymi administratorami i proboszczami parafii w Kaczyka byli księża: Jan Rogalski, Jerzy Mazanek, Michał Falkiewicz, Karol Szajer, Maurycy Kolankiewicz, Wojciech Kutakowski, Kasper Słomiński, Wojciech Grabowski, Henryk Wochowski, Józef Chachuła, Kazimierz Kotylewicz, Grzegorz Duma. W 1904 roku, za probostwa ks. Kaspra Słomińskiego, cudowną ikonę Czarnej Madonny, Królowej Bukowiny, uroczyście przeniesiono do nowo wybudowanego sanktuarium, okazałego kościoła z cegły w stylu neogotyckim wedle projektu znanego architekta lwowskiego Teodora Talowskiego. W uroczystościach konsekracji kościoła (2 października 1904 roku) wzięli udział m.in.: arcybiskup lwowski Józef Bilczewski, arcybiskup Józef Weber - biskup pomocniczy lwowski, duchowni ze Lwowa i Krakowa. Aktu konsekracji kościoła w Kaczyka - poświęcenia i oddania go na własność Bogu – dokonał abp Józef Weber, natomiast abp Józef Bilczewski poświęcił Kaplicę Świętej Barbary w kopalni soli. Papież rodak – Jan Paweł II podniósł kościół w Kaczyka do rangi bazyliki mniejszej. Ogłoszenie tytułu i godności bazyliki mniejszej, stosownym dekretem watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, miało miejsce 14 marca 2000 roku. Na placu przed kościołem znajduje się piękny pomnik Papieża Polaka św. Jana Pawła II. Nad wejściem do świątyni widnieje inskrypcja w języku polskim następującej treści: O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami.
   15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ma miejsce w kaczyckim sanktuarium maryjnym doroczny odpust. Uroczystości odpustowe rozpoczynają się nocnym czuwaniem i procesją z lampionami, co ilustruje zamieszczona poniżej karta pocztowa. Hołd Czarnej Madonnie – Królowej Bukowiny oddają pielgrzymi z całej Rumunii, a także z Polski.
   Kościół w Kaczyka prezentuje się okazale, z wieżą o wysokości prawie pięćdziesięciu metrów (gwoli przypomnienia, wieża limanowskiej bazyliki ma wysokość 65 metrów), bardzo zadbany wewnątrz i na zewnątrz. Mimo wczesnych godzin przedpołudniowych po kościele „uwija się” młody, sympatyczny, uśmiechnięty franciszkanin. Widać, że posługa kapłańska sprawia mu radość. Podchodzi do wiernych w kościele, nawiązuje dialog, wspólnie się modli. Słysząc język polski, wita się i z nami. Okazuje się, że ojciec zna kilka zwrotów i modlitw po polsku. Po przedstawieniu się, ujmuje nas za ręce (dosłownie), prowadzi przed ołtarz, wspólnie odmawiamy po polsku modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę, a na koniec błogosławi nas na dalszą drogę.

 


Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem