JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 20-08-2019 18:50:29,
odsłon: 1436
PL
Święty Stefan, pierwszy król Węgrów
Szent István napja

   Dzień Świętego Stefana, obchodzony niezwykle uroczyście przez Węgrów rokrocznie 20 sierpnia (na pamiątkę kanonizacji przez Papieża Grzegorza II – 20 sierpnia 1083 roku), jest najważniejszym węgierskim świętem państwowym (obok 15 Marca - Święta Rewolucji Węgierskiej z lat 1848-49 oraz  23 Października – święta upamiętniającego Powstanie 1956 roku).

 

 

 

   Książę Stefan, przyszły król i święty kościoła katolickiego, syn władcy węgierskiego Gézy z dynastii Arpadów, urodził się w Ostrzyhomiu (ówczesnej stolicy księstwa) około roku 970. Ochrzczony (prawdopodobnie) i bierzmowany (z pewnością) przez samego Świętego Wojciecha, był wychowywany na dworze swego ojca przez duchownych katolickich. W roku 996 (995 ?) pojął za żonę księżniczkę bawarską Gizelę, siostrę Cesarza Henryka II. Po śmierci ojca, która miała miejsce 1 lutego 997 roku, przejął rządy, tocząc walkę z przeciwnikami politycznymi i pretendentami do tronu. Mając do wyboru greckojęzyczny Wschód (Bizancjum) i łaciński Zachód, wybrał Rzym (wszystko wskazuje na to, iż tego wyboru dokonał wcześniej Géza, przyjmując w roku 974 chrzest wraz z całą rodziną w obrządku łacińskim) i w roku 1000 otrzymał od Papieża Sylwestra II koronę królewską. Tym samym wprowadził swój naród do rodziny chrześcijańskich państw Europy. Gwoli przypomnienia, o tę samą koronę starał się wówczas polski książę Bolesław Chrobry, popierany przez Cesarza Ottona III (jak wiadomo otrzymał ją 25 lat później). Namaszczenie i koronacja Stefana miała miejsce w roku 1000, w Boże Narodzenie, w katedrze w Ostrzyhomiu.

   Król Stefan szybko, konsekwentnie i skutecznie schrystianizował lud węgierski, jednocząc i umacniając państwo. Dał podwaliny pod sprawnie funkcjonującą administrację kościelną (ufundował dwie metropolie arcybiskupstwa - w Ostrzyhomiu i Kalocsa, liczne opactwa, klasztory) i państwową (ustanawiając komitaty – odpowiedniki polskich województw). Zmarł 15 sierpnia 1034 roku w Ostrzyhomiu, w Święto Wniebowzięcia Maryi Panny, i został pochowany w katedrze w Szekesfehérvarze ( której był fundatorem). Przed śmiercią powierzył swe królestwo Matce Bożej, Wielkiej Pani Węgier  - łac. Magna Domina Hungarorum.

   Szybko, bo już w roku 1083 (20 sierpnia dokładnie), został wyniesiony na ołtarze przez Papieża Grzegorza VII. Oryginalna złota korona Świętego Stefana znajduje się w węgierskim Parlamencie, a zmumifikowana prawica Świętego jest przechowywana w Bazylice (pod Jego wezwaniem) w Budapeszcie. W katolickim kalendarzu liturgicznym wspomnienie Świętego Stefana przypada na 16 sierpnia (po reformie kalendarza z roku 1969). Imię Świętego Stefana jest wzywane przy śmierci dziecka. Śmierć jedynego syna, Emeryka (też wyniesionego na ołtarze), następcy tronu, która miała miejsce w 1031 roku, pogrążyła króla Stefana na resztę życia i panowania w wielkim smutku i bólu.

 

 

 

Pomnik Świętego Stefana w Szekesfehérvarze. Fotografia: Marek Sukiennik. 11 grudnia 2015 roku.

 

 

 

Tekst: Marek Sukiennik

 

 

Warto przeczytać:

https://kurier.plus/dzien-sw-Stefana

https://adonai.pl/ludzie/?id=25

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem