JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 17-11-2018 07:27:37,
odsłon: 117
PL
Święto Niepodległości w Tymbarku
W minioną niedzielę, 11 listopada, świętowaliśmy w Gminie Tymbark zakończenie gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym w Tymbarku. Następnie wszyscy licznie zgromadzeni przemaszerowali na tymbarski rynek, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Odśpiewano, wraz z Chórem parafialnym w Tymbarku, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski Ton, Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie kilka słów do zgromadzonych skierował Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek: Odzyskanie niepodległości oraz krótka historia II Rzeczpospolitej stają się przyczynkiem do refleksji nad naszą aktualną sytuacją tak w skali Państwa jak i w skali lokalnej. Pozwalają zadać pytanie jaka będzie Rzeczpospolita za lat 5, 10, a może także w perspektywie wielu pokoleń? W tym miejscu rodzi się również pytanie o przyszłość naszej wspólnoty samorządowej, mówił Gospodarz Gminy Tymbark. Wójt przypomniał także wszystkie wydarzenia organizowane w ramach gminnych obchodów oraz podziękował osobom i instytucjom zaangażowanym w ich organizację.  

Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych przygotowany przez plutonowego ZS  Kacpra Kordeczkę z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku i złożenie, przez młodzież strzelecką z jednostek 2007 Tymbark i 3303 Limanowa, wieńca od Wójta i Rady Gminy oraz od Starosty Limanowskiego Jana Puchały na grobie Legionisty Józefa Marka.

Podsumowaniem uroczystości, a jednocześnie całorocznych gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę był koncert patriotyczny przygotowany prze Grupę Młodzieżową Tymbark.

Podczas radosnego świętowania spróbować można było także pysznych potraw regionalnych przygotowanych przez KGW z Podłopienia.

Zachęcamy do zapoznania  się z obszerną relacją fotograficzną i filmową z uroczystości zamieszczoną na stronie patrona medialnego tymbark.in.

 

 

 

Robert Nowak    

fot. Kinga Urbańska, Roland Mielnicki

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem