JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 17-06-2018 10:02:37,
odsłon: 816
PL
Poświęcenie Tablicy Pamiątkowej por. Jana Dutki i więźnia UB Kazimierza Dutki
W 90. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Kościele Garnizonowym pw. Św. Agnieszki w Krakowie, została wmurowana i poświęcona Tablica pamiątkowa, na cześć porucznika Wojsk Polskich Jana Dutki oraz więźnia „UB” Kazimierza Dutki.

Fundatorem Tablicy jest ich 83 - letni brat i bratanek Michał Dutka.
Poświęcenia dokonał kapelan Wojska Polskiego RP Ks. Pułkownik Stanisław Gulak, w asyście innych księży i licznie zgromadzonych wiernych.
W intencji porucznika Jana Dutki i Kazimierza Dutki oraz tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, odprawiona została Msza Święta.
W intencję włączono także tych, którzy znikąd pomocy i ratunku nie mają, tych co poginęli na wojnach, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie frontu.
Równocześnie uroczystość połączono z Mszą Świętą za pomordowanych w obozach śmierci: Auschwitz, Dachau, Buchenwald, Treblinka, Ravensbrück i innych miejscach kaźni, zamówioną przez kombatantów.
Przed ołtarzem wartę honorową zaciągnęli ci, którzy przeżyli obozy – byli więźniowie i kombatanci ze sztandarami.
Po wstępnym koncercie organowym, uroczystość rozpoczęła, intonowana przez Pana Organistę, pieśń „Barka”. Po 50-ciu i 90-ciu latach zapomnienia, wymownie zabrzmiały tu słowa: „Twoje usta dziś wyrzekły me imię”. A imiona te wyryto złotymi zgłoskami na Tablicy:
„Semper Fidelis. Deus et Patria.
Legionista. Porucznik Jan Dutka lat 22. Poległ 27.VI. 1919 roku w obronie Ojczyzny – Odsieczy Orląt Lwowa. „Requiescant in Pace”.
Przyczynił się do rozbicia Ukraińców pod Rawą Ruską, wygrał bitwę zakończoną polsko-ruską ugodą.
„Kazimierz Dutka ur. w 1934 r. zm. w 1994 r. w Głogowie.
Więzień „UB” 1951-1954 Limanowej, Nowego Sącza i Krakowa”.
Skazany na 3 lata więzienia za „Odezwę do Polaków”, produkcję i kolportowanie ulotek, wzywających Naród Polski do walki zbrojnej przeciwko Związkowi Radzieckiemu oraz ujawniających prawdę o Katyniu i przypisujących Sowietom mord katyński.
Za twórczość literacką, brulion wierszy z tytułami: „Łamacze Krzyży”, „Burza”, „Ziemio czarna”, „Na cześć swojego Stryja”, „Wodzu Jozafanty”, „Historia to oceni” - skazany dodatkowo na osiem miesięcy więzienia.
W wygłoszonej Oracji Ksiądz Pułkownik Stanisław Gulak objaśnił powyższe dzieje Tablicy i wyraził życzenie, aby służyła ona nauce Historii, patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, dla młodzieży i dorosłych, teraz i na przyszłe pokolenia.
Tablica częściowo czyni zadość słowom generała Władysława Sikorskiego, który wydał ustawę:
„Kto oddał życie za Ojczyznę, niech głośno o nim będzie w szkole, w urzędzie i na miejscach publicznych”.
Uroczystość była jednocześnie ramą i oprawą do centralnego święta kolejnej rocznicy poświęcenia Kościoła w niedzielę 9 listopada.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Pułkownik podkreślił, iż matką wszystkich kościołów jest - licząca 1700 lat - Bazylika Św. Jana w Rzymie na Lateranie. Ale i tutaj ten kościół, obecnie Garnizonowy, obchodzi już 430 rocznicę poświęcenia, a jego patronką jest wielka święta i męczennica Święta Agnieszka.
„Kto zniszczy Świątynię Pańską, tego zniszczy Pan” - mówi Pismo Święte. Jednak Polacy w swej historii byli wierni Kościołowi i swym orężem obronili Kościół.
Papież Pius XI przekazał – symbolicznie, na ręce nieżyjącego już pisarza Henryka Sinkiewicza - podziękowanie dla polskiego żołnierza, za uratowanie i ocalenie chrześcijaństwa w Europie przed nawałą bolszewicką w latach 1919-1920. Była to już druga po zwycięskiej Odsieczy Wiedeńskiej nad Turkami, kierowanej przez króla Jana III Sobieskiego – „Poszedłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył” - zwycięska obrona Kościoła.
Jednym z tych, którzy ofiarą swego życia przyczynili się do uratowania chrześcijaństwa, zdławienia wrzoda bolszewizmu i komunizmu, był porucznik Jan Dutka, dowódca Kompanii Karabinów Maszynowych II Pułku Strzelców Podhalańskich, który poległ bohaterską śmiercią w wojnie polsko - bolszewickiej, w walce z hajdamakami w 1919 roku, w Ostrowczyku Polnym koło Bełżca pod Lwowem, co stwierdził podpisem wojskowy lekarz polowy doktor Sikorski.
Na jego sztandarze pułkowym widniał napis: „Bóg i Ojczyzna”. Po przeciwnej zaś stronie frontu: „Po trupach Polaków dojdziemy do socjalizmu”.
Porucznik Jan Dutka był pierwszym oficerem w Limanowej, o tak wysokim odznaczeniu Krzyża Virtuti Militari i Odznaki Orląt Lwowa, który oddał życie za Polskę i Kościół.
Cześć Jego pamięci! Cześć pamięci jego bratankowi Kazimierzowi Dutce.
Uroczystość kończyła pieśń:
„Weź w swą opiekę nasz Kościół Święty i Ojca Benedykta XVI”.
Uroczystościom w dniu 9 listopada 2008 roku towarzyszyła piękna słoneczna pogoda złotej polskiej jesieni.

 

 

Autor: Jan Dutka, bratanek porucznika Jana Dutki i brat Kazimierza Dutki, więźnia UB.
Limanowa-Moczarki

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem