JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 09-06-2018 10:05:05,
odsłon: 297
PL
Jabłonieckie ożywianie historii z młodzieżą ZSTiO
Jabłoniec, cmentarz wojenny nr 368. Piątek, 8 czerwca 2018 roku, godz. 9.00.

   W słoneczne przedpołudnie jabłoniecka nekropolia zapełniła się sporą grupą młodzieży – uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, uczestników organizowanego już po raz szesnasty Gwiaździstego Rajdu Szlakami Jana Pawła II. Uczniom towarzyszyli wychowawcy i nauczyciele na czele z ks. katechetą mgr Robertem Pociechą. Młodzi pielgrzymi przywędrowali na jabłonieckie wzgórze, by wysłuchać lekcji historii na temat czynu zbrojnego i etosu Legionów Polskich Komendanta Józefa Piłsudskiego, jako że w roku bieżącym przypada setna rocznica wskrzeszenia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Trudnej i tremującej roli „wykładowców” podjęła się czteroosobowa ekipa członków Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 w składzie: Krzysztof Toczek – członek założyciel, Jakub Puch, Bartłomiej Sułkowski i niżej podpisany. Inicjatorami spotkania byli: Dyrektor ZSTiO mgr Jan Skrzekut oraz ks. mgr Robert Pociecha. Zgromadzeni wysłuchali krótkiego referatu omawiającego genezę Legionów Polskich w 1914 roku oraz kalendarium bojów I Pułku Piechoty Legionów na Limanowszczyźnie w grudniu 1914 roku ze szczególnym uwypukleniem pobytu Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Mowa była także o kapelanach legionowych, m.in. o ks. Józefie Panasiu i ojcu kapucynie Karolu Kosma Lenczowskim. Drugą część lekcji wypełniła prezentacja uzbrojenia i ekwipunku piechura legionowego (w tej roli Bartek Sułkowski) oraz carskiego sołdata imperialnej armii rosyjskiej z XV dywizji piechoty z Odessy, z VIII Armeńskiego Korpusu z 8. Armii gen. Aleksieja Aleksiejewicza Brusiłowa (w tej roli swoją wiedzą uzupełniali się nawzajem Krzysztof Toczek i Kuba Puch - uczeń ZSTiO). Takie prezentacje, dające możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami broni czy też elementami wyposażenia, niekiedy oryginalnymi, wzbudzają zawsze spore zainteresowanie. Z uwagi na to, że lekcja miała miejsce na cmentarzu, na zakończenie ks. Robert Pociecha zaintonował modlitwę o spokój dusz „Wieczny odpoczynek”.
   Członkowie Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 po raz kolejny wywiązali się z obowiązków i zadań, jakie nakłada na nich Statut Stowarzyszenia, a młodzieży została przedstawiona oferta bliższego obcowania z ożywioną historią w pięknej scenerii Jabłońca.
   Tegoroczna edycja Gwiaździstego Rajdu Szlakami Świętego Jana Pawła II przebiegała pod hasłem „Pilnujcie mi tych szlaków”. Gwoli przypomnienia, ojciec Papieża Jana Pawła II, Karol Wojtyła Senior, służył jako podoficer w cesarsko-królewskim 56. pułku piechoty „wadowickim” hr. Dauna, a następnie w Wojsku Polskim jako porucznik.
   Dziękuję ks. Robertowi Pociesze za zaproszenie.

 Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem