JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 24-11-2019 21:41:38,
odsłon: 872
PL
30 LAT WOLNOŚCI - Węgrzy w hołdzie „Solidarności”
Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, ul. Jana Pawła II 232. Sobota, 23 listopada 2019 roku, godz. 20.00

   W sobotni wieczór 23 listopada br., na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, miał miejsce żywiołowy i porywający spektakl muzyczno – taneczny w wykonaniu Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.

   W okolicznościowej broszurze wydanej z okazji koncertu czytamy m.in.:

„Z okazji 30. rocznicy transformacji ustrojowej na Węgrzech 1989 r., Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Węgier wyrusza do Polski, abyśmy wspólnie z naszymi polskimi przyjaciółmi, naszymi bratankami, mogli świętować odniesione przed trzydziestu laty zwycięstwo w walce o przywrócenie wolności na Węgrzech, na co duży wpływ w tamtym czasie miał także ruch polskiej „Solidarności”.

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Węgier, największy liczebnie profesjonalny zespół pieśni i tańca nad Dunajem, kierowany przez Zoltána Zsuráfszkyego, choreografa, laureata Nagrody im. Kossutha, po wielu sukcesach na tournée po Ameryce Północnej, Japonii i Bliskim Wschodzie, dla uczczenia 30. rocznicy przekształceń ustrojowych 1989 roku zaprezentuje w Polsce trzecią część swojej trylogii „Spirit of Hungary”. (koniec cytatu).

   Przybyłych na koncert gości powitała Konsul Generalny Węgier w Krakowie Pani prof. dr hab. Adrienne Körmendy. W krótkim wystapieniu Pani Konsul podkresliła, iż miejsce koncertu, czyli Nowa Huta, zostało wybrane nieprzypadkowo, albowiem tutaj ruch „Solidarności” był bardzo silny.

Pani Kosul wpomniała o kwietniowo - majowym strajku z roku 1988, brutalnie spacyfikowanym przez ZOMO i antyterrorystów z MO, a także o sierpniowej (precedensowej) międzynarodowej konferencji na temat praw człowieka, jaka odbyła się w pomieszczeniach parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach. Demontaż komuny rozpoczął się wówczas od nowohuckiego kombinatu.

   Spektakl muzyczno – taneczny składał się z dwóch części. W części pierwszej można było zobaczyć m.in. niezwykle przejmującą i wymowną „Modlitwę za węgierskicj jeńców wojennych”, ciekawie ujętą pod względem choreograficznym. W drugiej części dominowały tańce ( oraz stroje) z różnych regionów Węgier, także Siedmiogrodu (z Ziemi Seklerów) oraz popisy sześcioosobowej orkiestry, z pełną wirtuozerii solową grą na cymbałach. Długimi brawami i owacjami na stojąco nagrodziła widownia artystów – bratanków Węgrów, tancerki i tancerzy z   Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.

 

 


Tancerki i tancerze z  Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier (ilustracja zaczerpnieta z broszury koncertowej).

 

 

 
Program koncertu (broszura). Występy  Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier można obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=QQBCD24mN1o

 

 


Ztrona pierwsza (część) gazety - okolicznościowego dodatku specjalnego z okazji Narodowego Święta Węgier upamiętniającego Powstanie 1956 roku.

 

 


Odznaka węgierskich środowisk kombatanckich z czasów antykomunistycznego Powstania 1956 roku.

 

 

 

                                                                                                                       Autor: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem